as

SİRKELİ İSTİRİDYE MANTAR SOTE 

Malum, mutfaktan hiç çıkmadığımdan dolayı  menü ve tarif sormak için danışanım çok oluyor  Yakın arkadaşlarımdan biri de ilk defa istiridye mantarı aldığını söyleyip tarif sorunca, şimdiye kadar kanlıca mantarı ve kültür mantarı dışında mantar pişirmeyen bir yemek cini olarak kendisine güvenilir bularak gözüme kestirdiğim iki tarifin linkini gönderdim. Sonuçtan o kadar memnun kalmış ki ben de istiridye mantarı alıp denemese miydim?  Tarif tek kelimeyle mükemmel. Hatta bir aralar beyzadem pazardan her hafta istiridye mantarı getirir olmuştu, o derece diyeyim. Gelelim tarife… Malzemeler
– 750 gr. istiridye (kayın) mantarı
– 4 – 5 diş sarımsak
– 2 yemek kaşığı limon suyu
– 3 – 4 yemek kaşığı elma sirkesi
– Zeytinyağı
– 1 yemek kaşığı tereyağı
Tuz, karabiber, kekik

Yapılışı
1. Mantarları yıkayıp kalın saplarını kesin. İri olanların saplarını biraz daha derinden tekrar kesin, çünkü piştikten sonra sert kalıyorlar.
2. Mantarları uzunlamasına parmak şeklinde dilimleyin.
3. Geniş bir tavada zeytin yağını alıp mümkün olduğunca her mantar yüzeye temas edecek şekilde dizin. Miktar fazla olunca bu pek mümkün olmuyor tabi. Mantarlar suyunu hafif salınca tavanın kapağını kapatarak bu suda 10 dakika kadar biraz yumuşamasını sağlayın. Daha sonra tavanın kapağını açıp ateşi biraz yükselterek suyun buharlaşmasını sağlayın.
4. Suyunu çeken mantarların üzerine tere yağını, baharatları, limon suyu ve sirkeyi ilave edip biraz kızarana kadar soteleyin. Sıcak sıcak servis edin.

Afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here