RAFİNE ŞEKERSİZ ERİK REÇELİ

Aman bir reçel olsun,reçelsiz asla olmaz !! diye düşünerek yaptığım bir şey değil. Erikler bol, tam mevsimi, doğal ilaçsız erik bolca elime gelince biraz da değerlendirmek niyetim. Pazar günü mutfak çalışmamın ürünü .

Şekersiz reçel dediğime de bakmayın, ister reçel gibi kullanılır ister biraz su ile açıp içine limon dilimleri, nane, buzla keyifli soğuk içecek isterseniz de pastalar veya küçük tatlılar için bir tat olur. İçeceğini yapar paylaşırım hatta. Nasıl tüketmek isterseniz. Benim için bu hali, içine hiç bir tatlandırıcı ilave eklemeden, sadece meyvenin kendi tadı keyifli ve yeterli. Bizimkilere tadı az gelecektir haliyle, o vakit bal ve keçiboynuzu özü ilave eder tatlandırırım Dün yapınca kıvam alsın diye dinlendirdiğimden henüz tadına benden başka bakan olmadı.

Yıkanmış suyu süzülmüş kırmızı erikleri bütün halde, hiç su eklemeden tencerede kısık ateşte pişirdim. Çekirdeklerinden ayrılır gibi olduklarında ateşten aldım, ılınca süzgeçten geçirdim kabuk ve çekirdeklerini ayırdım. Süzülmüş kısmını tekrar kısık ateşte, arada karıştıra karıştıra koyulaşana kadar pişirdim. Basit yöntem tüm numarası koyu kıvam aldırabilecek kadar usulca pişerebilmekte. Pişince sıcak sıcak kavanozlara alıp kullanılmamış kapak ile sıkıca kapatır, kavanozu ters çevirir bu şekilde soğutursanız yani konservelerseniz kışlık olarak da saklanır

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here