RESİM1

Çok sorulan soruya yer verelim.
Anneler her türlü peynir yaparken alta kalan suya peynir altı suyu denir .Salamura peynir yada hazır peynirlerin üstüne eklenen su peynir altı suyu değildir .Lütfen yazıyı okuyun .

PEYNİR ALTI SUYU (SÜT SERUMU ) :

Herhangi bir hayvanın sütünün peynir yapılmasından sonra geride kalan sıvıya peynir altı suyu denir. Albümin, globulin, süt asidi, B2, B12, C ve D vitaminleri, bakır, demir, çinko, kalsiyum, magnezyum, potasyum İçermektedir
Faydaları :
Peynir altı suyu, kanser gelişimine engel olur. Özellikle peynir suyunda bulunan proteinler ve aminoasitler, erkeklerde prostat kanseri, kadınlarda ise göğüs ve rahim kanseri riskini düşürmektedir. Peynir altı suyu, tip 2 diyabet hastaları için de faydalıdır.  Bağışıklık sistemini güçlendirir.  Kolesterolü Düşürür ve yüksek tansiyona iyi gelir. İçerdiği laktoferrin gibi enzimler ile vücutta mikrop üremesini durdurucu bir doğal antibiyotik etkiye de sahiptir.  Kadınlarda hormon dengesizlikleri e östrojenin az salgılanması gibi rahatsızlıklara iyi gelir. içerdiği bol kalsiyum nedeniyle kas yorgunluğu olan kişilerde kas ve eklem ağrılarını iyi gelir . Menopoz döneminde kadınlarda sıklıkla görülmekte olan kemik erimesi için bir çözümdür .

KULLANILDIĞI YERLER
Ricotta peynir yapımında , pan kek,krep ,omlet çorba ,pilav,pasta,ekmek
hayvanların yemlerinde,cilt bakımında ,saç bakımında kullanılır. Bebeklerde 6. Aydan itibaren Dr ‘nuza danışarak kullanabilirsiniz.
SAKLANMA KOŞULLARI
Peynir altı suyunu buzluk poşetine ekleyip derin dondurucuda muhafaza ediniz.
Derin dondurucuda en fazla 3 ay süre içinde tüketiniz.
Peynir altı suyunu buzdolabında muhafaza edeceksek seniz 1 haftayı geçmesin .
Benim önerim ;

Peyniri haftalık yada aylık ( en fazla 1 ay ) yapmanız Peynir altı suyunu da 1 ay içinde tüketmeniz
En önemlisi çözdürme den yemeklere dahil etmeniz .

PEYNİR ALTI SUYUNU HERKES KULLANSIN
SADECE BEBEKLERE KULLANMAYALIM.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here