Kadayıf öyle bir malzeme ki, ondan yarattığım yemeklerden yiyenlerin ikinci tabağı istemedikleri olmadı hiç! On dakika içinde hazırlanabilen bu tarifler, sevdiklerinizi zevkten dört köşe yapabilir. Koltuklarınızı dik pozisyona getirip, kemerleri bağladıysanız, haydi yola koyulalım…

Kadayıfı bugüne kadar sadece künefede ve çıtır bir şekilde görenler için kısa bir bilgi: Kadayıfın taze hali uzun saça benzer ve yumuşaktır. Mahalle yufkacılarında ve daimi çarşılarda rahatça bulabilirsiniz. Yufkacı demişken, mahalle yufkacısından yufka alanlar kıymetini bilir, hiç almamış olanlara bu yazının bir vesile olmasını dilerim. Mahallemizdeki yufkacıya sahip çıkalım. Size inanılmaz bir el emeğiyle nefis bir tat getiriyor. Bir tehlikesi var, bağımlısı olabilirsiniz!

Müffin Kalıbında Dondurmalı Kadayıf

Gerekli Malzemeler

  • Yarım kilo kadayıf
  • 1 su bardağı iri dövülmüş ceviz
  • 1 su bardağı sıvı yağ ve tereyağ karışımı

Şerbeti için

  • 3, 5 su bardağı şeker
  • 4, 5 su bardağı su
  • Birkaç damla limon suyu

Nasıl Yapılır

Öncelikle şerbetin malzemesi ile çok koyu olmayan bir şerbet hazırlayın ve bir kenara indirin. Kadayıfı önce güzelce didikleyin, 2 yemek kaşığı tere yağını eritip bir su bardağına koyun ve üzerine sıvı yağı doldurup bir su bardağını tamamlayın, sade sıvı yağ veya tereyağı da olabilir o size kalmış. Yağı kadayıfın üzerine gezdirin ve iyice didikleyip kopararak yağı kadayıfa yedirin. Muffin kalıbına biraz kadayıf koyup elle ezin üzerine biraz ceviz koyup tekrar kadayıf ile kapatıp bir su bardağı yardımı ile iyice bastırıp ezin. Ortası açık kalacak. Tüm malzemeyi bu şekilde yapıp bitirin ve önceden ısıttığınız 180 derece fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirin. Kızaran kadayıfı sıcakken kalıplardan çıkarıp borcama veya başka bir tepsiye yerleştirin üzerine çok ılık şerbeti dökün ama sıcak olmasın. Kadayıf şerbeti çekince üzerilerine Sade Dondurma Koyup Servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here