Çok sevdiğimiz ve severek tüketmiş olduğumuz çorbaların başında tarhana gelmektedir. Derler ya her derde devadır tarhana bundan dolayısıyla her yörenin kendisine özgü yapış tarzı vardır. Bu lezzetin adı da tadı da değişmez sadece yapış farklılıkları vardır. Bu tarifi de takipçimiz ve okurlarımızdan Meltem hanım tarafından bizlere ulaştırıldı ve paylaşmak ve tarifini vermek bizlere düştü kendisine buradan çok teşekkür ederiz. Erzincan tarhananın tarifine gelelim.

Malzemeler

  • 5 kg yoğurt
  • su
  • 2 kg aşurelik buğday (geceden suda bekletilmiş)
  • ince bulğur

Nasıl Yapılır

İlk önce 5 kg yoğurta su ilave ediyoruz ve ayran kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz. Geceden suda bekletmiş olduğumuz aşurelik buğdayı ayran kıvamına getirmiş olduğumuz yoğurdun içerisine katıyoruz ve iyice karıştırarak koyulaşana kadar pişiriyoruz. Düz bir zeminin üzerine örtü veya sofra bezi serilip üzerine ince bulgur serpiyoruz yapışmaması için sonra koyulaşan tarhanayı elimizle sıkarak şekil veriyoruz ve örtünün üzerine diziyoruz. Çok güneş gören biryerde kurutmaya alıyoruz. Tarhanamız kuruyana kadar kontrollü bir şekilde takip edip arkasını ve önünü kurutana kadar ters düz yapıyoruz çeviriyoruz.

Not

Nemli ve güneş görmeyen biryerde olmaz tarhanamız güvelenir. Tarhanamız kuruduktan sonra bez torbalarda saklamak gerekir.

Afiyet olsun

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here