Bahar güzeli taze çağla mevsiminde, ÇAĞLA AŞI yapmadan bu güzel meyveyi uğurlamam. Taze Çağla yıl da sadece 3-4 hafta kadar yüzünü gösterenlerden. Geçen yıl da çağla aşını pişirmiş, paylaşmıştım sayfada. Bahar Rutini oldu benim için, seneye bahara kısmet…

Çağla aşı; Güney Doğuya ( Gaziantep de çok yapılır) özgü, çok lezzetli özel bir yemek. İçinizden bilen pişiren çok vardır. Bilmeyenlere tavsiyemdir bu lezzet .

Çağla aşını nasıl pişirdim derseniz.

1/2 kilo taze çağla ( İki bölüyorum içindeki çekirdekleri acı olmasın diye çıkartıyorum ve suda haşlıyorum, suyunu döküyorum) 1/2 kilo kuzu kuşbaşı ( ayrı bir tencerede pişiriyorum) .
1 kase haşlanmış nohut
Hepsini bir araya getirip birlikte az bir su lezzetlerin bir araya geçmesi için biraz pişiriyorum
Yeşil taze sarımsak .
yeşil taze soğanın beyaz kısımlarını ekleyip ocağın altını kapatıyorum

Sosu için

  • 1/2 kilo Süzme yoğurt .
  • 1 yumurta sarısı .
  • 1 tatlı kaşığı Karabuğday unu .
  • 5-6 diş ezilmiş taze sarımsak
  • Koyu kıvamlı olacak kadar su ( az) ile hepsini beraber çırpıp hazırlamıştım

Nasıl Yapılır

Hazırladığım sosun içerisine, pişirdiğimin yemeğin suyundan ekleyip karıştırarak yoğurdun ılıklaşmasını, kesilmemesini sağlıyorum. Ilıklanan yoğurt sosunu tencere ekliyorum.
karabiber, tuz , zerdeçal, sumak da yerini aldı biberli sadeyağ eritip döksem üzerine daha bir şahane olacaktı ya, yapmaya fırsatım olmadı bende sızma zeytinyağı ekledim dereotu ve biraz da yeşil soğan da son dokunuştu yoğurt sosunu ekledikten yemeğin sıcağı yetiyor sonra ateşe almıyorum. Aslında bakmayın uzun uzadıya anlattığıma, yazması uzun yapması çok kolay yemeklerden.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here