img_3497

Hayırlı akşamlar arkadaşlar bizim yörede yemeklere isim verme sıkıntısı vardır düşğndüm tam olara çorbanın adını bulamadım kerevizli düğün çorbası olabilir kesinlikle tavsiye edeceğim nefis bir çorba bence sofraların baş tacı olabilir.

Kerevizli Düğün Çorbası

Önçelikle et suyu yada kemik suyu ihtiyacımız var. Ben üzerinde çok az et bulunan kemiğim vardı düdüklü tencerede onları 1 soğan 4-5 diş sarımsak, 2 defne yaprağı, 1 demet maydanoz sapı ve 1 havuçle kaynattım. Kaynayana kadar hızlı kaynadıktan sonra kısık ateşte 3 saat kaynadı,

Çorba için

1 kereviz dal veye yapraklı

1 havuç

3-4 diş sarımsak

Et suyunun üzerine normal su ile tamamlıyoruz (3 litre kadar)minik küp küp doğranmış sebzeleri küçük parcalara bölünmüş etlerle beraber hazırlıyoruz. Bir kasenin yarısına kadar un 4-5  kaşık yoğurt yarım limon suyu 1 yumurta sarısı suyla terbiyeye hazırlıyoruz. Kaynayan çorbadan bir kaç kepçe alıp terbiyeyi çırpıyoruz. Kaynayan çorbaya eklerken bir yandan tel çırpacakla karıştırıyoruz. Tuzunu ilave edip bir kaç dakika kaynatıyoruz. Serviz sırasında işkembe çorbasında olduğu gibi sarımsaklı sirke ilave ediyoruz. Allah bereket versin allah olmuyanlarada versin.

Afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here