IMG_3377

Kurban bayramının yaklaştığı şu günlerde yumuşacık pişmiş enfes bir kavurma tarifi olmazsa olmaz. Bir parça yufka ekmeği üzerine soğan salatası ile sofrada afiyet şifa olsun.

IMG_3380

Kavurmayı yaptıktan sonra buz dolabında 3 günde tükete biliriz. Bu süreyi daha uzun daha uzun süreye çıkarmak istersek iç yağını eritip kavurmayı saklıyacağımız kabın içine kavurmanın üzerini geçecek şekildeilave ediyoruz. Bu yağ donarak etlerin ahava ile temasını keseceğinden daha uzun ömürlü bir şekilde buzdolabında saklama imkanı veriyor.

Kalan yağı etlerimize ekleyip yüksek ateşte sürekli karıştırarak renklerine dönene kadar kavuruyoruz yani etleri  mühürlüyoruz. Bir kilo kadar dana kuşbaşı eti için tavayı yada tencereyi iyice ısıtıyoruz varsa minik minik doğranmış iç yağını koyup kavuruyoruz yağlar eridikten sonra etleri ilave ediyoruz.

Tüm etlerin  rengi değişip mühürlendikten sonra ocağın altını kısıp tencerenin veya tavanın kapağını kapatıp bu şekilde pişiriyoruz kendi suyu tamamen pişmesine yeterli olmazsa yarım çay bardağı kadar kaynar su ekleye bilirsiniz.

Kavurmanız pişmeye yakın tuz, karabiber ve kekik ekliyebilirsiniz.

Afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here