Bisküvi devi şok etti He-lal değil

2013 yılında Türkiye gıda sektörüne giriş yapan 100 yıllık bisküvi markası Or-eo, bugünlerde he-lal olup olmadığı konusuyla gündeme geliyor. 74 ülkede satışı olan bisküvinin haram olduğunu düşünen müşteriler bu soruyu O-reo yetkililerine sordu. Yetkilerden gelen cevap ise net; Or-eo bisküviler h-elal değil. Sosyal medyada sık sık gündem olan konulardan birisi de, ülkemizde neredeyse her süpermarkette satışı bulunan Or-eo bisküvilerinin he-lal onayının olup olmadığı.
O-reo resmi web sitesinin “Sıkça Sorulan Sorular” (Faqs– Frequently Asked Questions) sayfasında, Or-eo’nun he-lal onaylı olmadığı ifade ediliyor. Yine Or-eo web sitesinin ‘Sıkça Sorular Sorular’ sayfasında yer alan bilgilere göre, O-re-o’yu Ya-hu-dilerin tüketmesinin de uygun olmadığı söyleniyor. Or-eo web sitesinde tüketicilerinin soruları sorduğu ve yetkililerin doğrudan yanıt verdiği ‘Sıkça Sorular Sorular’ kısmında yetkililer, O-reo’nun hel-al olmadığı cevabını veriyor.

Or-eo’nun sicili sanıldığı kadar temiz değil: Daha önce de Connecticut College öğrencileriyle birlikte bir nörobilim profesörü Or-eo bisküvileri üzerine bir araştırma yapmışlar. Laboratuvarda sıçanlara vermişler ve kokain bağımlılığı gibi bağımlılık yaptığını görmüşler.

Prof Joseph Schroeder “Çalışmamız yağlı ve şekerli yiyeceklerin beyni bağımlılık yapıcı maddelerle aynı biçimde uyardığını gösterdi. Bu da neden birçok kişinin bu tip yiyeceklerin zararlı olduğunu bile bile yemeye devam ettiklerini de açıklıyor.” şeklinde konuşmuş. Kaynak:gzt

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here